روابط سیاسی

روابط سیاسی ایران و یونان

 جمهوری اسلامی ایران و جمهوری یونان همواره از روابط خوبی از قبل و پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران برخوردار بوده اند. در دهه 90 میلادی این روابط وارد مرحله جدیدی شد که  توسعه همکاریهای اقتصادی و برگزاری کمیسیون های مشترک اقتصادی دو کشور، سطح عالی روابط سیاسی و ملاقاتهای مقامات عالی رتبه و دیدار آقای استفانوپولوس و آقای خاتمی روسای جمهور وقت دو کشور از کشورهای یکدیگرو امضای چندین موافقتنامه سیاسی و فرهنگی ، برگزاری همایش های اسلام و مسیحیت ارتدوکس و گفتگوی روسای مجالس چهار کشور دارای تمدن کهن ، توسعه روابط مطالعاتی و  … از جمله آنان است.

          در مجموع طی سالهای گذشته هیاتهای بلند پایه ای در زمینه های مختلف سیاسی ،‌اقتصادی، ‌علمی و فرهنگی بین دو کشور مبادله شده است. پس از روی کار آمدن دولت سابق یونان، به دنبال تماسهای تلفنی وزرای خارجه دو کشور، ابتدا مدیر کل سیاسی وزارت خارجه یونان از ایران بازدید کرد و به دنبال آن هم آقای ونیزلوس معاون نخست وزیر و وزیر خارجه یونان در چارچوب ریاست یونان بر اتحادیه اروپا در اسفند ماه 1392 از تهران دیدار کرد.

پس از به قدرت رسیدن حزب چپ گرای سیریزا به رهبری الکسی چیپراس با پیروزی در انتخابات سراسری یونان در بهمن ماه 1393 ، یک هیات عالی رتبه از یونان در فروردین 1394 ضمن سفر به تهران و دیدار با مقامات اقتصادی کشورمان ، راههای همکاریهای اقتصادی را مورد بحث و بررسی قرار داده است. وزیر محترم امور خارجه کشورمان در خرداد ماه 1394 در راس هیاتی به آتن سفر نمود و متقابلا وزیر خارجه یونان نیز 8 و 9 آذرماه 1394 از کشورمان دیدار نمود.

الکسیس چیپراس نخست وزیر یونان در راس یک هیات سیاسی و هیات 50 نفره تجاری و اقتصادی از تاریخ 18 لغایت 20 بهمن ماه 1394 از ایران بازدید نمود که نقطه عطفی در روابط دو کشور طی سالهای اخیر محسوب می گردد .  در این سفر یادداشت تفاهم در خصوص مشورتهای سیاسی ، یادداشت تفاهم لغو روادید برای دارندگان گذرنامه سیاسی دوکشور و سند نقشه راه توسعه همکاریها بین ایران و یونان به امضاء رسید.  

جناب آقای دکتر ظریف وزیر محترم امور خارجه نیز در رأس هیأتی از تاریخ 3 لغایت 4 اردیبهشت 1396جهت شرکت در اجلاس مجمع تمدنهای کهن به آتن سفر نمود. وی علاوه بر شرکت در مجمع مذکور همچنین با نخست وزیر و وزیر خارجه یونان در خصوص پیشبرد همکاریهای دوجانبه دیدار و گفتگو نمود.