امروز شنبه  ۱۶ فروردين ۱۳۹۹
۱۳۹۸/۱۱/۳۰- ۱۲:۵۴

ظریف: بهترین نشانه دفاع از کشور، حضور در انتخابات است

تهران- ایرنا- وزیر امور خارجه تاکید کرد: همانطور که مردم در مراسم رفراندوم تشییع شهید بزرگوار ما سردار سلیمانی نشان دادند، سیاست‌های آمریکا را نمی‌پذیرند و از مردم و کشورشان دفاع می‌کنند و بهترین نشانه این دفاع، حضور در انتخابات است.

 

در جمع خبرنگاران مطرح شد؛

ظریف: بهترین نشانه دفاع از کشور، حضور در انتخابات است

 

تهران- ایرنا- وزیر امور خارجه تاکید کرد: همانطور که مردم در مراسم رفراندوم تشییع شهید بزرگوار ما سردار سلیمانی نشان دادند، سیاست‌های آمریکا را نمی‌پذیرند و از مردم و کشورشان دفاع می‌کنند و بهترین نشانه این دفاع، حضور در انتخابات است.

«محمدجواد ظریف» پیش از ظهر امروز در پایان جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی‌گفت: ما با تروریسم اقتصادی آمریکا مواجه هستیم. این تروریسم اقتصادی براساس این توهم شکل گرفته است که گروهی در آمریکا وجود دارد که به دولت این کشور همیشه دروغ گفته است.

وی با بیان اینکه از زمانی که تحریم‌ها اعمال شد، آنها به دولت آمریکا گفتند دو، سه ماه دیگر این تحریم‌ها باعث می‌شود حکومت ایران سرنگون شود، اظهار داشت: هنوز هم یک فرد نادانی مانند آقای پمپئو به ترامپ می‌گوید حکومت ایران در فاصله چند ماهه سرنگون می‌شود. ما که می‌دانیم او اشتباه می‌کند و مردم حامی حکومت هستند. حال ممکن است هر کدام از ما دلخوری‌هایی درباره انتخابات داشته باشیم.

مشارکت در انتخابات بزرگترین تقویت دیپلماسی ایران برای مقابله با سیاست‌های آمریکا است

این دیپلمات عالی‌رتبه ادامه داد: حتما همه ترجیح دیگری داشتیم. شاید فکر می‌کردیم اگر افراد بیشتری تائید صلاحیت می‌شدند، مردم حضور بیشتری در انتخابات و انتخاب بیشتری داشتند. اما امروز زمان آن بحث نیست. امروز زمان این است که به آمریکایی‌ها بگوییم سیاست فشار حداکثری‌تان شکست خورده است.

ظریف با اشاره به اثر مشارکت مردم در عرصه سیاست خارجی تصریح کرد: اگر می‌خواهیم دست همکاران من در سیاست خارجی را تقویت کنیم که بتوانند در حوزه سیاست خارجی با جدیت بیشتری جلوی تحریم‌ها را بگیرند، باید آمریکا را مجبور کنیم که به پای میز مذاکره برگردد، نه مذاکره دوجانبه بلکه مذاکره‌ای که آمریکا آن را ترک کردم و آن مذاکره ۱+۵ است.

وی افزود: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند آمریکا برای آنکه به شکست خود واقف شود و به پای میز مذاکره ۱+۵ برگردد، تحریم‌ها را برگرداند و خسارت‌های مردم ایران را بدهد، نیاز است بداند و ببیند، که تحریم‌هایش بی اثر بوده و مردم در انتخابات با شور شرکت می‌کنند. این بزرگترین تقویت دیپلماسی جمهوری اسلامی‌برای مقابله با سیاست‌های آمریکا است.

بهترین نشانه دفاع از کشور، حضور در انتخابات است

وزیر امور خارجه با بیان اینکه امیدوارم دوم اسفند از نظر کمیت مشارکت، بهترین مشارکت باشد، خاطرنشان کرد: از نظر کیفیت انتخاب هم، مردم باید بهترین کیفیت انتخاب را داشته باشند و ان‌شاالله در روزهای بعد از دوم اسفند، شاهد پذیرفتن واقعیت توسط آمریکا باشیم. همانطور که این مردم در مراسم رفراندوم تشییع شهید بزرگوار ما سردار سلیمانی نشان دادند، سیاست‌های آمریکا را نمی‌پذیرند و در برابر سیاست‌های آمریکا از مردم و کشورشان دفاع می‌کنند و بهترین نشانه این دفاع، حضور در انتخابات است.

 
اروپایی‌ها با اطاعت ازآمریکا نشان دادند فشارپذیر هستند

ظریف درباره خروج شرکت‌های خارجی از کشور ابراز داشت: اینکه کشورهای دیگر در برابر آمریکا کمتر تاب‌آوری دارند، موضوعی است که خودشان به آن رسیده‌اند. اگر امروز به بحث‌هایی که در اتحادیه اروپا مطرح می‌شود،  توجه کنیم آنها می‌گویند هم در حوزه مالی و حتی در حوزه دفاعی، استقلال بیشتری داشته باشیم. بیشتر جلسات سران اتحادیه اروپا به این بحث می‌پردازد که چرا ما استقلال کافی در برابر نداریم.  
وی اضافه کرد: این مسئله را مردم ما به آنها نشان دادند که می‌شود در برابر آمریکا استقلال داشت و پیشرفت کرد. اروپایی‌ها از تحریم‌های آمریکا حمایت نکردند اما اطاعت کردند و نشان دادند فشارپذیر هستند. نتیجه این مسئله آن شد که آمریکا بازهم آنها را به تحریم تهدید کرد و آنها را تهدید که بر صادرات خودروهایشان تعرفه بالاتری می‌گذارد.  
رییس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه آمریکا بعد از آن، اروپا را تهدید کرد خط لوله نورث استریم را که حیات اروپا به آن وابسته است تا شهروندانشان از سرما یخ نزنند، تحریم می‌کند، عنوان کرد: این مسئله نتیجه پذیرفتن فشار آمریکا است و مردم ایران نشان دادند نتیجه نپذیرفتن فشار آمریکا این است که در دور قبل، آمریکا مجبور شد تحریم‌هایش را بردارد. آمریکا برجام را نمی‌خواست، آمریکا توافق ژنو را نمی‌خواست بلکه ناگزیر به پذیرش آن شد.  

 
درباره جعبه سیاه هواپیما حرف‌های مرا تقطیع کردند

ظریف ادامه داد: اگر این مسئله را قبول نداریم ببینیم ترامپ درباره توافق چه می‌گوید. یک دور مردم ما آمریکا را مجبور کردند عقب‌نشینی کند و ان‌شاالله یک بار دیگر هم در روز جمعه، آمریکا را مجبور به عقب‌نشینی می‌کنند.  
وی درباره تحریف صحبت‌هایش درباره جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی هم یادآور شد: البته صحبت‌های من را تقطیع کردند. آنچه من گفتم این بود که ما حق داریم جعبه سیاه را خودمان بخوانیم. ما حق داریم در هر بررسی جعبه سیاه حضور داشته باشیم. اگر قرار باشد جعبه سیاه را به دیگران بدهیم که جایی ما آن را بخوانند، حتما این کار نمی‌کنیم.  
وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه با کشورهای مختلف مخصوصا با اوکراین در حال مشورت هستیم، بیان کرد: با لابراتورهای مختلف تماس گرفته و از آنها خواسته‌ایم مقررات‌های خودشان را به ما اعلام کنند که ببینیم چه میزان حضور جمهوری اسلامی در هر روند بررسی و تحقیق قطعی می‌شود. در آن صورت ما تصمیم لازم را خواهیم گرفت.
ظریف افزود: ما با وزیر دفاع همواره در تماس هستم و حرفی را که گفته‌ام حرفی بوده است که ایشان گفته‌اند.

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما