امروز پنج شنبه  ۱۵ خرداد ۱۳۹۹
۱۳۹۸/۰۸/۱۳- ۱۶:۱۲

صالحی: راه‌اندازی زنجیره ۳۰ تایی سانتریفیوژهای IR۶ در نطنز/ ۱۵ سانتریفیوژ نسل جدید در ۲ ماه نصب کردیم

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی‌با حضور در نطنز از راه‌اندازی یک زنجیره ۳۰ تایی سانتریفیوژهای IR۶ در این مرکز خبر داد.

 

.

صالحی: راه‌اندازی زنجیره ۳۰ تایی سانتریفیوژهای IR۶ در نطنز/ ۱۵ سانتریفیوژ نسل جدید در ۲ ماه نصب کردیم

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی‌با حضور در نطنز از راه‌اندازی یک زنجیره ۳۰ تایی سانتریفیوژهای IR۶ در این مرکز خبر داد.

به گزارش حوزه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، علی اکبر صالحی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران که امروز دوشنبه 13 آبان 98 از مجتمع غنی‌سازی نطنز بازدید کرده است در صحبت‌هایی گفت: امروز ما شاهد راه‌اندازی زنجیره‌ 30 تایی ماشین‌های سانتریفیوژ IR6 هستیم، البته بنده بعدا درباره این موضوع شرح خواهم داد چون مسائل بیش از این حرفها است.

وی در ادامه افزود: اینجا یک مجموعه‌ای است تحت عنوان S8 که سانتریفیوژهایی که تحت آزمایش قرار می‌گیرند اول به اینجا آورده شده و تست‌های گوناگون و تثبیت‌های مکانیکی و تست‌های فرایندی را روی آنها انجام می‌دهند و بعد از آن به گود که جای اصلی سانتریفیوژها است برده می‌شوند، پس اینجا یک محل تست و آزمایش است و در حقیقت محل تحقیق و توسعه می‌باشد.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: ما تعداد سانتریفیوژهایی که در این فاصله 2 ماه عزیزانمان در اینجا نصب کردند حدود 15 سانتریفیوژ نسل جدید است. یک دستاورد بسیار عظیم است و ملت بزرگوار ایران به این ترتیب متوجه می‌شوند که عزیزانمان در سازمان انرژی اتمی همواره فعال بوده‌اند و هیچگاه فعالیت‌های سازمان با کُندی روبرو نبوده است، ما متوقف نشده بودیم و اگر چنین بود ما نمی‌توانستیم در عرض 2 ماه بیش از 2660 سو به ظرفیت سویی که الان داریم عملیاتی که 6 هزار سو می‌باشد اضافه کنیم. یعنی الان مقدار سو ما رسیده به 8660 سو و تولید اورانیوم ما که قبل از گام سوم کاهش تعهدات برجامی حدود 450 گرم در روز بود الان به بیش از 5 هزار گرم رسیده است.

صالحی در ادامه تشریح کرد: ما امروز 3 افتتاحیه به صورت نمادین داریم، زنجیره میانی IR6 سی‌ تایی را آماده می‌کنیم، قبلا هم یک زنجیره بیست تایی IR6 هم داشتیم که 20 فروردین ما نصب کرده بودیم و پیش از آن هم یک زنجیره 10 تایی IR6 داشتیم، که مجموع ماشین‌های IR6 حدود 60 عدد است، که هر کدام 10 سو و به عبارتی 600 سو خودشان به تنهایی اضافه کرده‌اند.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران همچنین گفت: ما قرار نبود زنجیره 30 تایی ماشین‌های IR6 را الان داشته باشیم، قرار بود این زنجیره را بعد از اینکه کارها را روی زنجیره 20 تایی به سرانجام می‌رساندیم و فرایند تست‌های لازم را انجام دادیم، سه یا چهار سال بعد زنجیره 30 تایی را انجام دهیم، اما ما در یک چالش سیاسی قرار گرفتیم و دستور مقامات ارشد کشور این بود که ما این چالش را حتما به نمایش بگذاریم که توان بالقوه جمهوری اسلامی و اراده جمهوری اسلامی آنچنان است که اراده بکند به فوریت آنها را عملیاتی خواهد کرد

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما